Veiklos ir žaidimai vaikams

Mankšta – labai svarbus užsiėmimas bet kokio amžiaus vaikams, nes padeda puoselėti sveikatą, išvengti sutrikimų. Specialistų teigimu, fizinis aktyvumas vaikams mažina emocinį ir psichologinį stresą, lavina dėmesio koncentraciją, yra puiki teisingos laikysenos profilaktika (tam turi būti pasirinkta atitinkamos rūšies mankšta), dažni pratimai stiprina giliuosius raumenis, atsakingus už viso kūno kontrolę, laikyseną ir stuburo sveikatą, gerina medžiagų apykaitą ir visų organų sistemų veiklą, stiprina imunitetą. Ir apskritai mankštos ar fizinio aktyvumo nauda vaikams yra visapusiška, ypač kai vaikai vis daugiau laisvo laiko praleidžia pasyviai, mažai judėdami. Būtent tai buvo pastebima  COVID-19 pandemijos metu.

Deja, namų sąlygomis kartais gali būti sunku palaikyti vaikų fizinį aktyvumą, tačiau nesi jaudinkite – yra daugybė būdų, kaip išlaikyti vaikus linksmus ir sveikus. Į vaiko kasdienybę įtraukite šiek tiek kūrybiškumo ir nustebsite, kokių įdomių užsiėmimų atrasite!

1 METODAS. UŽSIĖMIMŲ IDĖJOS VAIKAMS IR PAAUGLIAMS

  1. Žaiskite žaidimą „Klasė“ kambaryje, panaudodami specialią juostą langeliams sukurti. Paimkite dažytojo juostos ritinį ir juo sukurkite klasės šabloną ant grindų ar kilimo savo namuose. Nuplėškite mažesnes juostos dalis, kad į kiekvieną kvadratą galėtumėte įrašyti skaičius. Kadangi žaidžiate uždarose patalpose, naudokite kamuolį ar kitą mažą žaislą, kad pradėtumėte žaidimą.
  • Savo namuose taip pat galite panaudoti kitokius žaidimų šablonus, pavyzdžiui, 4 kvadratus.
  1. Paraginkite savo vaikus atlikti aktyvumo reikalaujančius namų ruošos darbus. Pagalvokite apie darbus, kuriuos reikia dažnai atlikti namuose, pavyzdžiui, augalų laistymą, lapų grėbimą kieme ar tiesiog kambarių tvarkymą. Sukurkite įdomų muzikinį foną, nuteikiantį vaikus linksmai, energingai dirbti.
  • Pavyzdžiui, galite pakviesti savo vaikus rūšiuoti antrines žaliavas, „įmesdami“ reikiamus butelius ir skardines į tinkamas šiukšliadėžes.
  • Paverskite paprastus darbus lenktynėmis. Pavyzdžiui, pateikite vaikui iššūkį – per 5 minutes palaistyti visus namų augalus.
  1. Supažindinkite savo vaikus su interaktyviais vaizdo žaidimais. Internete paieškokite aktyvių žaidimų. Pasakykite vaikams, kad šie vaizdo žaidimai nebus įtraukti į jų televizijos laiką – tai gali paskatinti juos labiau įsitraukti į žaidimą. Prieš įsigydami naujus žaidimus, paklauskite savo vaikų, ar jie to nori, kokie žaidimai jiems labiausiai patiktų.
  • Pavyzdžiui, tokie žaidimai kaip „Beat Saber“, „Ring Fit Adventure“ ar bet kuri „Just Dance“ dalis – puiki pradžia.
  1. Sukurkite iššūkį savo vaikams – paprašykite jų atlikti kūno aktyvumo pratimus. Paskatinkite savo vaikus treniruotis pasinaudodami atvirkštine psichologija. Panaudokite žaismingas frazes, kad juos įkalbėtumėte. Žaisdami jie kartu atliks ir mankštą!
  • Pavyzdžiui, galite pasakyti maždaug taip: „Aš lažinuosi, kad tu negali padaryti 20 atsispaudimų be pertraukos“ arba „Jei per 2 minutes padarysi 30 šuoliukų, aš leisiu žiūrėti televizorių 30 minučių ilgiau“.
  1. Įjunkite internetinius vaizdo įrašus, kad vaikai galėtų atkartoti juose atliekamas užduotis / pratimus. „YouTube“ ar kitoje vaizdo įrašų svetainėje ieškokite įdomių treniruočių, skirtų vaikams, vaizdo įrašų. Prieš duodami juos žiūrėti vaikams, įvertinkite, ar jūsų vaikams jie patiks. Jei radote jums patinkančių vaizdo įrašų, išsaugokite juos, kad vaikai galėtų juos vėliau žiūrėti savarankiškai.
  • Šokių vaizdo įrašai ar pratimai – įdomus būdas paskatinti vaikus treniruotis.
  1. Suteikite vyresniems vaikams daugiau laisvės mankštintis. Nevykdykite prižiūrėtojo ar kontrolieriaus vaidmens, kai paaugliai mankštinasi. Verčiau paklauskite jų, kokia veikla jie mėgaujasi ir paskatinkite juos užsiimti šiais pomėgiais. Atminkite, kad kai kurios jų mėgstamos sporto šakos gali būti propaguojamos tik kieme.
  • Paklauskite paauglio apie specialią įranga, kurią galėtumėte įsigyti, kad palengvintumėte mankštą namuose. Nenustebkite, jei jūsų vaikas norės išbandyti sunkiąją atletiką arba šuolius virve.
  • Ramesni, savarankiški vaikai linkę dėmesį sutelkti į individualią veiklą, pavyzdžiui, šokius, o aktyvesni vaikai – į kiemo žaidimus, pavyzdžiui, futbolą.

2 METODAS. VEIKLA MAŽIEMS VAIKAMS

  1. Paskatinkite savo mažą vaiką vaikščioti kaip gyvūną. Pasistenkite, kad pagrindinis judesys būtų įdomus ir įtraukiantis. Pabandykite vaikščioti kaip beždžionė, pingvinas, gyvatė ar kita būtybė, kurią jūsų vaikas lengvai atpažintų. Paraginkite savo vaiką sekti ir mėgdžioti gyvūnų judesius.
  • Pavyzdžiui, galite suvaidinti mešką ir pakviesti savo mažylį jus pamėgdžioti.
  • Paverskite judesius žaidimu! Paraginkite vaiką pavirsti gyvūnu – kai jis judės, spėkite, koks tai gyvūnas.
  1. Įtraukite savo mažylį į linksmą žaidimą. Kvieskite vaiką pažaisti sakydami „Aš tave pagausiu!“ Duokite savo vaikui priežastį bėgti, tada lėtai bėkite paskui jį. Leiskite mažyliui kelis kartus pabėgti, o tada jį pagaukite. Galite pakviesti ir savo mažylį jus vytis ir „pagauti“.
  • Surenkite gaudynių žaidimą saugioje vietoje, kur jūsų vaikas negalėtų suklupti ar susižeisti.
  1. Prižiūrėkite savo vaiką, kol jis žaidžia vaikų baseine. Įsirenkite nedidelį baseiną savo namų kieme. Paskatinkite vaiką paplaukioti bei pasitaškyti vandeniu. Nepalikite savo mažylio be priežiūros baseine.
  • Jei turite pakankamai vietos savo kieme, investuokite į didesnį baseiną.
  • Taip pat „baseinu“ galite paversti ir vonią, užpildydami ją vandeniu.
  1. Žaiskite paprastą pergalės žaidimą. Ištraukite mažą kamuoliuką ar kitą sporto įrangą. Pakvieskite savo vaiką žaisti su jumis ir meskite kamuolį. Tęskite žaidimą mėtydami kamuolį pirmyn ir atgal.
  • Jei žaidžiate su minkštesniu kamuoliu, galite žaisti viduje (patalpoje).
  • Jei jūsų vaikas sugeba, paskatinkite jį bėgti į priekį ir pagauti kamuolį, kai jį mesite.
  • Taip pat galite pabandyti spardyti futbolo kamuolį.
  1. Pripūskite balioną ir mušinėkite jį kartu su savo vaikais. Apsilankykite vakarėlių reikmenų parduotuvėje ir įsigykite maišelį su balionais. Pripūskite balioną, kad jis būtų pakankamai didelis ir jį būtų galima mėtyti bei daužyti rankomis. Paraginkite vaiką atmušti jums balioną, kol pastarasis neliečia žemės.
  • Kad žaisti būtų sudėtingiau, galite pripūsti 2 balionus!
  • Be to, galite pakeisti savo žaidimą su balionu į žaidimą „grindys yra lava“, kuomet jūs ir jūsų vaikas turėsite atmušti balioną, šiam neliečiant grindų.
  1. Pakvieskite savo vaiką pažaisti su mėgstamiausiais žaislais. Padėkite savo mažylio žaislus lengvai pasiekiamoje ir matomoje vietoje, pavyzdžiui, žaislų dėžėje. Paraginkite vaiką žaisti su kaladėlėmis. Taip pat galite įsigyti dviratį ar triratį, kuriuo jūsų mažylis galėtų važiuoti.
  • Su žaislais maži vaikai gali daug mankštintis net nesuprasdami, kad sportuoja.
  • Ramus vaikas gali mieliau žaisti su pliušiniais žaislais, o energingesnis vaikas gali lakstyti su žaisliniu automobiliu.

3 METODAS. VAIKŲ SKATINIMAS SPORTUOTI

  1. Stenkitės, kad vaikai kasdien mankštintųsi 3 valandas. Turėkite omenyje, kad mažiems vaikams reikia kažkur nukreipti savo energiją, todėl per dieną jiems rekomenduojama tris valandas praleisti žaidžiant aktyvius žaidimus ar mankštinantis.
  • Mažiems vaikams nereikia žaisti tris valandas be pertraukų. Laiką galima paskirstyti: žaisti vieną valandą ryte, vieną valandą po pietų ir vieną valandą vakare.
  1. Paraginkite savo mažuosius ir paauglius kasdien mankštintis bent vieną valandą. Atkreipkite dėmesį, kad mokyklą lankantys vaikai ir paaugliai neturi kur nukreipti savo energijos. Dėl šios priežasties skatinkite savo vaikus kiekvieną dieną bent po vieną valandą mankštintis, kad jie būtų sveiki.
  • Reguliariai mankštinantis galima išvengti nutukimo ir įvairių sveikatos problemų.
  • Būtinai paskirstykite vaiko mankštos laiką. Pavyzdžiui, jūsų vaikas gali mankštintis 30 minučių prieš pietus, o paskui dar 30 minučių vakare.
  1. Pasirūpinkite įrangą ir kitomis priemonėmis, kad jūsų vaikas galėtų mankštintis namuose. Paklauskite savo vaikų apie juos dominančius žaidimus ir užsiėmimus. Įvertinkite kiemo dydį ir pagal tai investuokite į sporto inventorių, pavyzdžiui, tinklinio tinklą, futbolo vartus ar žolės riedulio lazdas.
  • Jei jūsų vaikas domisi tam tikra veikla, galite padėti jam įsitraukti palaikydami naują jo pomėgį.
  • Jei namuose turite mažylį, įsigykite žaislų ir įrangos, pavyzdžiui, kaladėlių rinkinį ar vaikų baseiną.
  1. Venkite vaikams nepatinkančios mankštos. Pabandykite vaikams suteikti teigiamą patirtį mankštinantis. Neapsiribokite vien bėgimu ar monotoniškais pratimais. Verčiau atkreipkite dėmesį į žaidimus ir užsiėmimus, kuriuos jūsų vaikai mėgsta, kad galėtumėte padėti jiems sukurti teigiamą patirtį mankštinantis.
  • Net ir paprasta veikla, pavyzdžiui, slėpynės, gali paskatinti jūsų vaiką pakilti nuo sofos ir judėti!
  • Jei pavyks mankštintis smagiai, jūsų vaikas veikiausiai išliks motyvuotas. Pavyzdžiui, galite sportuoti ar važiuoti dviračiu.
  • Laikykitės dienos režimo. Pavyzdžiui, jei norite kiekvieną rytą mankštintis, naktį prieš miegą pasiruoškite treniruoklius ir aprangą.
  1. Apribokite laiką prie ekrano – skirkite tam iki 2 valandų per dieną. Nustatykite kai kurias ribas savo namuose, ypač kai kalbama apie laiką prie ekrano. Praneškite savo vaikams, kiek laiko per dieną jie gali žiūrėti televizorių ir būtinai laikykitės šių taisyklių. Jei jūsų vaikai žiūri per daug televizoriaus, išjunkite jį ir paskatinkite vaikus aktyviai veiklai.
  • Laikas prie ekrano apima TV laidas, filmus ir vaizdo žaidimus.
  • Pavyzdžiui, galite pasakyti maždaug taip: „Šiandien jau valandą praleidote prie televizoriaus, todėl padarykime trumpą pertraukėlę. Gal pažaiskime aktyvų vaizdo žaidimą? “

DAŽNIAUSIAI UŽDUODAMI KLAUSIMAI

  1. Kaip galėčiau priversti savo vaikus mankštintis, nesukeliant jiems kančios?

Gebėjimas atrasti būdą, kaip mankštą paversti įdomiu ir maloniu užsiėmimu skatina motyvaciją. Mankšta, važiavimas dviračiu gražioje aplinkoje ar dalyvavimas kūno aktyvumo varžybose – tai pagrindiniai būdai, kaip mankštą paversti įdomesne.

  1. Ar tikrai verta skatinti fizinį vaikų aktyvumą?

Fizinis aktyvumas vaikams mažina emocinį ir psichologinį stresą, lavina dėmesio koncentraciją, yra puiki teisingos laikysenos profilaktika (tam turi būti pasirinkta atitinkamos rūšies mankšta), dažni pratimai stiprina giliuosius raumenis, atsakingus už viso kūno kontrolę, laikyseną ir stuburo sveikatą, gerina medžiagų apykaitą ir visų organų sistemų veiklą, stiprina imunitetą.

PATARIMAI

  • Būkite pavyzdys savo vaikams. Jei praleisite daug laiko sėdėdami ir žiūrėdami televizorių, jūsų vaikai paseks tokiu pat pavyzdžiu.
  • Išklausykite savo vaikų, kai jiems to reikia. COVID-19 pandemija, tikėtina, paveikė jūsų vaikus – jie gali jaustis neužtikrintai, jiems gali prireikti paskatinimo sportuoti.
  • Ieškokite specialių programų, skirtų mankštai. Pavyzdžiui, jogos ir kitų treniruočių.
  • Pasitarkite su sveikatos priežiūros specialistu, jei kyla sunkumų ieškant mankštos, tinkančios jūsų vaikams.
  • Atsisiųskite specialią programą, pavyzdžiui, „Monkey Spot Scavenger Hunt“ – tai padeda pradėti sportuoti.