DAŽNIAUSIAI UŽDUODAMI KLAUSIMAI
- Kaip rašyti laišką MLA formatu?
Parašykite savo adresą viršuje, kairėje lapo pusėje. Kitoje eilutėje nurodykite datą ilguoju būdu (2019 m. lapkričio 7 d.). Jei tai oficialus ar verslo laiškas, praleiskite eilutę ir nurodykite gavėjo pavadinimą, vardą ir pašto adresą. Vėl praleiskite eilutę ir rašykite pasisveikinimo kreipinį po kurio dėkite kablelį (pavyzdžiui, „Gerbiamasis Jonai,“). Kiekvieną naują mintį pradėkite naujoje eilutėje. Laiško pabaigoje nurodykite atsisveikinimo frazę (pavyzdžiui, „Pagarbiai“), tuomet palikite dviejų eilučių tarpą (parašui) ir parašykite savo vardą.
- Kaip geriausia pradėti laišką?
Tai labai priklauso nuo gavėjo ir nuo laiško oficialumo. Jei laišką rašote asmeniui, kurį gerai pažįstate, galite kreiptis į jį vardu. Oficialesnėms situacijoms naudokite mandagumo frazes (pavyzdžiui, Ponia Lina). Kreipinys „Gerbiamasis“ yra visuotinai priimtinas daugeliu atvejų, tačiau galima naudoti ir „Brangieji“ tiems, su kuriais bendraujate artimiau.
- Kaip parašyti laišką draugui?
Kai laišką rašote draugui, turite daug laisvės ir galimybę „nusižengti taisyklėms“. Jei jus ir jūsų draugą sieja artimi santykiai, galite naudoti labai neformalias frazes (Ei, Tomai!) Tačiau taip pat galite išlaikyti ir oficialumą, jei jums patinka tradicinis laiškų rašymo būdas. Laišką baikite fraze, atskleidžiančia laiško nuotaiką ir jūsų santykius, pavyzdžiui, „Visada Tavo draugas“ ar pan.
- Mano lietuvių kalbos žinios nėra labai geros. Kaip man parašyti gerą laišką?
Paprašykite pagalbos raštingo žmogaus. Jei jūsų lietuvių kalbos žinios labai silpnos, paprašykite, kad kas nors parašytų laišką už jus. Laišką jis turėtų pradėti nuo „rašau (jūsų vardas) vardu“.
- Kuo skiriasi kablelis ir dvitaškis?
Kablelis naudojamas, kai sakinyje yra kreipinys. Pavyzdžiui, „Man patinka gaminti maistą, mano draugai“. Dvitaškis vartojamas kai norima atkreipti dėmesį į tai, kas parašyta toliau. Jis naudojamas pateikiant sąrašą ar citatą. Pavyzdžiui, „Patiekalo ingredientai: vištiena, ananasai, burokėliai“. Kabliataškis naudojamas, kai norima atskirti du sakinius, iš esmės jis gali būti naudojamas ir vietoj taško. Pavyzdžiui, „Man patinka mėlyna spalva; mano draugei patinka rožinė spalva.“
- Kaip parašyti pasiteiravimo laišką?
Pradėkite nuo oficialaus pasisveikinimo, pavyzdžiui, „Gerbiamasis Pone / Ponia“, jei nežinote asmens vardo. Būkite mandagūs ir konkretūs. Jei klausiate informacijos, tiesiog pasakykite „Aš noriu pasiteirauti apie …“. Trumpai paaiškinkite, kodėl rašote laišką. Pabaigoje padėkokite už pagalbą ir skirtą laiką.
- Kodėl „Gerbiamasis“ yra toks dažnas pasisveikinimas?
Tai labai senas žmonių įprotis. „Gerbiamasis“ beveik visada naudojamas oficialiuose laiškuose.
- Kurioje laiško vietoje reikėtų pasirašyti?
Baigiamoji frazė („Pagarbiai“) ir parašas gali būti kairėje arba dešinėje laiško pusėje. Kairėje pusėje pasirašoma oficialesniuose laiškuose.
- Kurioje laiško pusėje rašyti adresą?
Rašykite savo adresą viršuje, dešiniajame laiško kampe. Kairėje pusėje nurodykite gavėjo adresą.
- Ar padėkos laiškas turėtų būti formalus ar neformalus?
Padėkos laiškai paprastai būna formalūs (oficialūs), nebent rašote artimam draugui. Tad šiuo atveju reikia prisitaikykite prie gavėjo.
PATARIMAI
- Stenkitės, kad laiškas būtų sutelktas į tai, kas domina gavėją.
- Po „Gerbiamasis“ ir kitų pasisveikinimų paprastai rašomas kablelis.
- Rašydami skundą būkite kuo mandagesni – tokiais atvejais, tikėtina, gausite palankų atsakymą.
- Jei rašote neformalų laišką, naudokite kokybiškesnį popierių.
- Jei siunčiate oficialų ar pusiau oficialų el. laišką, įsitikinkite, kad jūsų el. pašto adresas yra tinkamas. Laiškas iš „sweetstar189“ bus vertinami prasčiau, nei laiškas iš „jonas.smitas“.
- Laiškus rašykite mėlynu arba juodu rašalu.
- Nepamirškite teisingai nurodyti adreso.
- Pradėkite pastraipas iš naujos eilutės.
- Nepamirškite bent du kartus patikrinti (perskaityti) parašyto laiško.