Kaip Apskaičiuoti Procentus? Skaičiuokle, Skaičiuotuvu, Matematiškai?

Gebėjimas apskaičiuoti procentus padės ne tik gauti gerą įvertinimą sprendžiant matematikos testą, bet ir pravers realiose gyvenimo situacijose. Procentų apskaičiavimas naudojamas apskaičiuojant arbatpinigius restoranuose, norint sužinoti maisto produktų maistinę vertę ar net nustatyti mėgstamos sporto komandos statistiką. Nors iš pradžių šie skaičiavimai gali atrodyti painūs, procentus apskaičiuoti iš tikrųjų gali būti gana paprasta.

1 METODAS. Apskaičiuokite Visumos Procentus

 1. Vizualizuokite, ką reiškia procentai. Procentas yra visumos dalies išraiška. 0% nereiškia nieko, o 100% – visą sumą.
  • Pavyzdžiui, tarkime, kad turite 10 obuolių. Jei suvalgote 2 obuolius, t. y. 2 iš visų 10 obuolių (suvalgėte 2/10 × 100% = 20%).
  • Jei 10 obuolių yra 100%, o jūs suvalgėte 20%, tai lieka 100% – 20% = 80% obuolių.
 2. Nustatykite visumos reikšmę. Kai kuriais atvejais jums bus pateikta visuma (jos reikšmė). Kitais atvejais galite gauti dvi dalis, kurios sudaro visumą. Svarbu atskirti, koks procentas yra „iš“. Pavyzdžiui, įsivaizduokite, kad turite indėlį, kuriame yra 1199 raudoni ir 485 mėlyni kamuoliukai, iš viso yra 1684 kamuoliukai. Šiuo atveju 1684 sudaro visumą, t. y. 100%.
 3. Raskite reikšmę, kurią norite paversti procentais. Tarkime, norite sužinoti, kokią procentinę dalį užima mėlyni rutuliukai, esantys stiklainyje. Kaip matėte anksčiau, mėlynų rutuliukų 485 iš 1684 (visų esančių stiklainyje).
 4. Iš abiejų reikšmių sudarykite trupmeną. Mėlynų kamuoliukų reikšmė bus trupmenos viršuje (skaitiklis), o visuma – apačioje (vardiklis). Šiuo atveju trupmena yra 485/1684 (mėlyna dalis / visuma).
  • Kai sudarote proporciją, naudokite abi reikšmes.
 5. Konvertuokite atsakymą į dešimtainę trupmeną. Norėdami gautą veiksmo – 485/1684 – reikšmę paversti dešimtainiu skaičiumi, padalykite 485 iš 1684. Atsakymas – 0,288.
 6. Dešimtainį skaičių paverskite procentais. Padauginkite aukščiau nurodytame etape gautą rezultatą iš 100%, t. y. 0,288 padauginta iš 100% lygu 28,8%.

2 METODAS. Apskaičiuokite procentus kitu metodu

 1. Nurodykite skaičių reikšmes, kurias naudosite skaičiuodami. Tarkime, kad pasiskolinote pinigų iš draugo, kuris ketina imti dienos palūkanas. Skolinatės 15 eurų, o palūkanų norma yra 3% per dieną. Tai yra vieninteliai du skaičiai, kurių jums reikės skaičiuojant.
 2. Procentus paverskite dešimtainiu skaičiumi. Padalykite procentą iš 100%, arba galite padauginti iš 0,01 (jie yra visiškai vienodų reikšmių). 3% / 100% = 3/100 = 0,03.
  • Kitaip tariant, bet kurį procentą galite paversti dešimtainiu skaičiumi, padalindami iš 100. 26% = 26/100 = 0, 26.
 3. Skaičiuokite panaudodami gautas reikšmes: X * Y = Z, kur X yra dešimtainė jūsų procentų išraiška, Y yra visuma, o Z yra atsakymas. Taigi, 0,03 * 15 eurų = 0,45 eurai.
  • Šiame pavyzdyje 0,45 eurai yra vienos dienos sukaupta palūkanų suma.
  • Jei norite apskaičiuoti bendrą mokėtiną sumą po 1 dienos, prie paskolos sumos pridėkite palūkanų sumą, padaugintą iš dienų skaičiaus. Taigi 15 eurų + (0,45 USD x 1 diena) = 15,45 eurų.

3 METODAS. Apskaičiuokite Nuolaidas

 1. Užrašykite pradinę kainą ir nuolaidos procentą. Pradinė kaina paprastai yra didelis skaičius, kurį mažmenininkai pažymės arba padarys ypač dideliu, kad žinotumėte, koks geras pasiūlymas jums pateikiamas.
  • Atkreipkite dėmesį į tai, ar procentinė dalis su nuolaida taikoma vienai prekei, ar visumai.
 2. Raskite priešingą reikšmę nuolaidos procentui. Šis triukas leidžia atlikti 1 skaičiavimą vietoj 2! Procento priešingybė yra 100%, atėmus tikslinį procentą, t. y. prekės, už kurią trėsite sumokėti, sumą. Jei norite nusipirkti marškinius, kuriems taikoma 30 proc. nuolaida, vadinasi, turėsite sumokėti 70 proc. pradinės kainos.
 3. Norėdami konvertuoti procentą į dešimtainį skaičių, padalykite iš 100%, padauginkite iš 0,01 arba perkelkite dešimtainį kablelį į kairę. Pavyzdys – 70% / 100% = 70/100 = 7/10 = 0,7.
 4. Padauginkite pradinę kainą iš gauto dešimtainio skaičiaus. Jei norimi marškiniai kainavo 20 eurų, padauginkite 20 eurų iš 0,7. Mokėtina suma – 14 eurų, vadinasi, marškiniai dabar parduodami už 14 eurų.
 5. Apskaičiuokite kiek pavyko sutaupyti. Tai padaryti galite iš pradinės kainos atimdami pardavimo kainą, t. y. (20–14 eurų = 6 eurai sutaupyti)!