TOP 10 Lietuvių Dailininkų Paveikslų

Nors dauguma Lietuvos kultūros veikėjų nėra labai žinomi užsienyje, šalyje gyvena nuostabūs dailininkai, skulptoriai, rašytojai ir teatro režisieriai. Ne vienas lietuvių kilmės tapytojas yra žinomas ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. Tad jei tikrai norite susipažinti su Lietuvos menu, šių vardų ir jų kūrinių nepraleiskite pro akis!

1. “Pilis. Pasaka”

Autorius – Mikalojus Konstantinas Čiurlionis

Metai – 1909 m.

K. Čiurlionis buvo nepaprastai talentingas amžių sandūros tapytojas ir kompozitorius. Iki šiol jis laikomas didžiausiu menininku ir vienu geriausių kompozitorių šalyje. Jo menas yra simbolinis, transcendentinis, kartais abstraktus ir dažnai keistas, bet nuostabus. Dėl šios priežasties nenuostabu, kad jis ir jo darbai yra žinomi visame pasaulyje.

2. „Rex“

Autorius – Mikalojus Konstantinas Čiurlionis

Data –  1909 m.

K. Čiurlionis buvo nepaprastai talentingas amžių sandūros tapytojas ir kompozitorius. Iki šiol jis laikomas didžiausiu menininku ir vienu geriausių kompozitorių šalyje. Jo menas yra simbolinis, transcendentinis, kartais abstraktus ir dažnai keistas, bet nuostabus. Šiame Čiurlionio paveiksle yra vaizduojama tam tikra politeistinė dievybė, sujungianti visas pasaulietines religijas, valdžią žemėje ir visatoje.

3. “Pjovėja”

Autorius – Kanutas Ruseckas

Data – 1844 m.

Tai buitinio žanro lietuvių tapytojo darbas, kuriame vaizduojama moteris, apsirengusi tautiniais rūbais ir rankose laikanti pjautuvą. Šis paveikslas buvo nutapytas autoriaus brolio užsakymu. Paveikslą nutapyti įkvėpė Rusecko matyta rugiapjūtė Slucko apylinkėse. Iš viso šio paveikslo yra netgi trys variantai, iš kurių du saugomi Lietuvos dailės muziejuje, o trečias – Telšių kraštotyros muziejuje. Šis darbas buvo tapomas remiantis klasikinio meno studijomis ir romantizmo idėjomis.

4. “Dvarininkės portretas”

Autorius – Jonas Chruckis

Data – 1857 m.

Jonas Chruckis yra XIX a. dailininkas, kuris kilo iš buvusių Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės žemių. Todėl nenuostabu, kad jį savu laiko tiek baltarusiai, tiek lenkai, tiek rusai. Tačiau dailininkas nėra svetimas ir Lietuvos menui bei kultūrai. Jis buvo itin gabus natiurmortų tapytojas ir tapė moterų bei vaikų portretus su uogomis, vaisiais ir gėlėmis. Nuo 1854 metų jis tapė šeimos narių portretus.

5.  “Danutos Vychrovskos portretas“

Autorius – Liudomiras Slendzinskis

Data – 1934 m.

Šis dailininkas gimė Vilniuje ir buvo geriausias vaizduojant paviršutiniškus motyvus. Didžiausias jo įkvėpimas buvo klasikinis menas, o labiausiai dailininką žavėjo nekintančios vertybės,  racionalus protas, tvarka ir preciziškumas bei logika. Kiekviename savo darbe dailininkas stengėsi atvaizduoti žmones kartu su juos supančiu pasauliu, tačiau suteikiant kažką savito ir kilnaus.

6. “Moters portretas”

Autorius – Napoleonas Ylakevičius

Data – 1852 m.

Šis dailininkas gimė ir mirė VIlniuje, tačiau per visą gyvenimą apkeliavo nemažą dalį Europos. Dailininkas, gyvendamas Anglijoje, tapė paveikslus karalienės Viktorijos užsakymu. Tapydamas portretus dailininkas dėmesį skyrė ne tik veido bruožams, bet ir kitiems aspektams, pvz., portretuose dažniausiai matydavosi pusė žmogaus kūno ir jo sėdėsena.

7. “Prie jūros”

Autorius – Jonas Čeponis

Data – 1968 m.

Jonas Čeponis – tapytojas, kuris dažniausiai tapė ekspresyvius Lietuvos kaimo ir Vilniaus peizažus. Savo darbuose motyvus jis pateikė fragmentiškai ir abstrakčiai, tačiau naudojo konstrastingus spalvų derinius. Čeponio mylimiausios paletės spalvos – įvairių atspalvių bei intensyvumo ryški vitražinė mėlyna, o taip pat smaragdinė žalia, todėl nenuostabu, kad šio tapytojo darbai yra labai ryškūs.

8. “Jaunos mergaitės portretas”

Autorius – Chaimas Sutinas

Data – 1928 m.

Sutinas – tai tapytojas, kuris laikui bėgant išvystė savitą tapymo stilių. Ryškiausias jo skiriamasis bruožas yra tai, kad jo darbuose didžiausia svarba yra skirta spalvoms, formoms ir tekstūrai, o ne vaizduojamam objektui. O šis paveikslas kaip tik ir yra jo išskirtinio tapymo stiliaus pavyzdys.

9. “Tėviškė”

Autorius – Ferdinandas Ruščicas

Data – 1908 m.

Ruščicas – tai ne tik dailininkas, bet ir meno studijų dėstytojas, kurio svarbiausias tikslas buvo sugrįžti prie apšvietos ir romantizmo idėjų. Jis buvo peizažo ir peizažinės kompozicijos tęsėjas, o tai matosi jo darbuose.

10. “Ramybės šalis”

Autorius – Kazys Šimonis

Data – iki 1925 m.

Kazys Šimonis – tai yra tapytojas legenda, o susidomėjimas jo darbais aukcionuose tik auga. Šis tapytojas tapė natiurmortus, kompozicijas, peizažus ir portretus. Visuose jo darbuose aiškiai matosi jo įsijautimas į piešiamo objekto struktūrą, todėl atsispindi ryškios spalvos ir siluetai.